Bezpečné nastavenie vozidla pred jazdou

Každý vodič by mal pred jazdou spraviť to čo každého učili v autoškole. Teda nastaviť si sedačku, spätné zrkadlá a sedačku a bezpečne vyraziť. Nie každý nato ale dbá a aj pre je nehodovosť u nás stále vysoká. Aké sú pravidlá a čo môžeme nastaviť vo vozidle?
Keď si sadáme do auta ako prvé nastavujeme sedačku ktorú môžeme nastaviť dopredu, dozadu, ale aj hore a dole. Sedačku si nastavíme tak aby sme mali mierne pokrčenú nohu pri zošliapnutej spojke. Sedačku si nastavíme aj výškovo a to tak aby nám vo výhľade nič nebránilo, ale zároveň aby nám v oblasti kolien nebránil volant pohybu nôh. Môže to mať fatálne následky keďže nebudeme vedieť pri rizikovej situácií dupnúť na brzdu pretože nám bude vadiť volant.pásy v autě.jpg
Ďalej nastavíme spätné zrkadlá. Vnútorné je rovnako dôležité ako dve vonkajšie pretože dáva možnosť pohľadu dozadu pri pruskom brzdení. Pri prudkom brzdení sa vždy pozrite do vnútorného spätného zrkadla aby ste si boli jasný či do vás nevletí dozadu auto. vonkajšie spätné zrkadlá nastavte tak aby ste videli zadnú časť vášho vozidla a cestu za vami. Pozor! Pravé je rovnako dôležité ako ľavé.
Rovnako sa dajú nastaviť aj pásy. Dajú sa posúvať asi pätnásť centimetrov dole a hore pri ich hornom-bočnom uložení. Je to preto aby ste si ho pohodlne nastavili a pás vás neškrtil. Nie je vhodné si pás dávať moc nízko pretože by vám doslova mohol pri nehode odrezať hlavu.zpětné zrcátko.jpg
Môžete si nastaviť a mali by ste si nastaviť aj svetlá na vozidle. Tieto nastavenia sú poväčšine vľavo dole v oblasti kolena. Môžete si tu nastaviť intenzitu svietenia a aj výšku svietenia. Nenastavujte si ju ale príliš vysoko pretože tým môžete oslniť protiidúcich vodičov čo je jednak neohľaduplné a jednak nebezpečné.
Aj keď si nastavíte všetko na vašom vozidle, tak za všetky chyby zodpovedáte vy. Buďte za volantom opatrný a myslite nato že auto je v prvom rade zbraň.

3.7/5 - (3 votes)