Cyprus

Najväčšou devízou Cypru je určite počet slnečných dní. Uvádza sa , že ich je tam až 300 za jeden rok- neuveriteľné. Volajú ho často aj ostrovom Afrodity- bohyne lásky. Legendy hovoria, že práve na tomto ostrove sa narodila z morskej peny.
Cyprus sa delí na:

moře

  • Tureckú časť 
  • Grécku časť

Európska únia uznáva iba grécku časť- tu môžete cestovať na občiansky preukaz a letíte priamo na Cyprus. Turecká časť vyžaduje platný cestovný pas a nelieta sa priamo- ale s pristátím v Turecku a následným letom (často tým istým lietadlom) na Cyprus .Paradoxom je, že keď ide do gréckej časti –ponúknu Vám aj fakultatívne výlety do tureckej časti- a idete tam s delegátkou na občiansky preukaz! Ľudia tu jednoducho nerobia rozdiel- je to vec iba politiky a politikov.
 Turecká časť- Severný Cyprus- je známa množstvom kvalitných hotelov so službami all inclusive s vynikajúcou kuchyňou. Navštívte krásne mestečká Kyrenia , Famagusta. Nechajte sa unášať do obchodov s keramikou, pozrite si kožené výrobky, kúpte si šperk . Nemôžete odísť bez olivového oleja, medu s vôňou tymianu, morskej špongie. Pokochajte sa pohľadom na gotickú katedrálu prestavanú na mešitu alebo Othelov hrad.
 Grécka časť je bývalou anglickou kolóniou- vládne tu čistota, poriadok, kvalitné služby a pracovitosť. Cítite sa tu európsky. Hotely v tejto časti majú vysokú úroveň a sú navštevované solventnou klientelou.
Je tu celkovo viac ako 100 pláži  a väčšina z nich  je ocenených Modrou vlajkou  Nájdete tu maličké pláže pre romantické duše, pláže široké a dlhé, pláže piesčité aj kamenisté. Medzi najrajšie pláže môžeme zaradiť:

most

  • Figovú pláž- Fig Tree Beach
  • Agia Triada
  • Nissi

Farba piesku je tiež rôzna:

  • Bielučičká biela
  • Svetlo hnedá
  • Tmavo hnedá( ako pôda)

Na každom kroku je cítiť vôňu Stredomoria, vôňu olivového oleja, šafránu. Uvidíte v obchodoch  farebné valcovité útvary- červené, čierne žlté. Sú miestnou špecialitou vyrábanou z orieškov, mandlí a napríklad granátového jablka. Stojí to za to ochutnať. Nie sú to farebné salámy. Sú to sladkosti. Vy skúšajte fantastický syr Haloumi s chlebíkom pokvapkaným , ako ináč, kvalitným olivovým olejom. Až tu zistíte v akých rôznych kvalitách sa dá vyrobiť olivový olej.

3.7/5 - (3 votes)