LED osvetlenie alebo úspornejší variant osvetlenia: Už bol najvyšší čas

Ak sa pozrieme na život a pravidelné fungovanie každého z nás, prakticky je prekvapením, že na osvetlenie minieme „len“ štvrtinu z celosvetovej spotreby elektrickej energie. Každopádne aj táto štvrtina predstavuje obrovskú časť. Takmer neustále sme odkázaní a pripojení na niektorý z elektrických spotrebičov, pravidelné umelé osvetlenie v priestoroch samozrejme nie je výnimkou.
A práve táto dennodenná odkázanosť na používanie svetelných produktov sa pod spotrebu elektriny určite poznamenáva.

Osvetlený rodinný dom.jpg

No vďaka technológii LED vravíme o stále nižšej spotrebe a aj napriek kvalitnému a pravidelnému využitiu bez nejakých značných obmedzení. Naopak výsledkom je modernejšia technológia, funkčnejší chod, kvalitné bielo svetlo a oveľa dlhšia životnosť, čoho príkladom sú často využívanéled žiarovky https://www.ledprodukt.sk/67-led-ziarovky. Finálnym dôsledkom je ale takisto už zmienená spotreba elektrickej energie, predovšetkým pri dlhodobom a pravidelnejšom používaní.
LED (Light Emitting Diode)je doslova svetlo vyžarujúca dióda. Ak by sme sa mali pozrieť na jej históriu, určite by vznikli mnohé nejasnosti v tom, odkedy sa vlastne používa. Totiž zásadný je rok 1920 a jej vynájdenie, no viditeľnejšie sa začala používať až v 90- tych rokoch minulého storočia. A ako vidíme, tento vynález sme si nakoniec ako spoločnosť oslovili, najmä ak sa pozrieme na súčasnosť, kedy sú LEDky dominantou (nielen) na trhu s osvetlením.

Žiarovka ležiaca vo vode.jpg

V súčasnostitúto diódu nájdeme takmer všade, či už v mobilných telefónoch, monitoroch, moderných TV,… takmer všade, kde je potrebné pravidelné podsvietenie s dlhou životnosťou. Teda prakticky sa dostávame k logike, prečo sa dióda LED používa takisto v zdrojoch osvetlenia. Či už vravíme o spoľahlivom osvetlení vo forme žiaroviek, panelov, trubíc, reflektorov,…alebo dekoračných svietiacich podsvieteniach vo forme praktických a stále známejších led pásikov.

4/5 - (2 votes)