Med: zázrak pre telo aj pokožku

V poslednom období je slovo med skloňované v každom páde, či je to jeho fantastická využiteľnosť v kuchyni alebo v kozmetike, v jednom sa určite zhodneme, a to sú jeho nenahraditeľné účinky na zdravie človeka. Je zdravšou náhradou chemicky vyrábaného cukru a teda vhodný ako prísada tam, kde je nutný cukor.

včela
 
Zloženie medu
 
Med využívali ľudia ako liek už dávno predtým, ako vynašli antibiotiká. Zistilo sa, že dokáže zničiť mikroorganizmy, ktoré narobia v ľudskom organizme šarapatu a jeho hlavným benefitom je, že na rozdiel od chemicky vyrábaných liekov nemá žiadne nežiaduce vedľajšie účinky. Zloženie medu pozostáva z jednoduchých a zložitých cukrov, no tieto nie sú rovnaké, ako cukor vyrábaný priemyselne z cukrovej repy, ale naopak, pre naše telo sú veľmi prospešné. Jednoduché cukry, teda glukóza a fruktóza, sa cez žalúdočnú stenu dostávajú do krvi okamžite, zložité cukry, teda sacharóza, sa spracovávajú v pečeni. Znamená to, že med telu dodáva energiu okamžite. Okrem týchto cukrov sa v mede nachádzajú aj veľmi zložité cukry – dextríny, ale tie sa kvôli krátkemu času trávenia nestihnú v tele rozložiť. Med má výborné účinky na sliznice a kožu. V časoch, keď ešte neexistovali rôzne lieky ošetrovali ľudia otvorené rany alebo popáleniny priložením obväzu potretým medom, vďaka nemu sa rany výborne zahojili. Fantastické účinky medu však môžeme využiť aj ako náhradu kozmetických výrobkov, svojim prírodným zložením má ešte čosi navyše: nielen skrášľuje, ale aj lieči.

med
 
Pleťová maska
Pre pokožku so sklonom k akné alebo suchú kožu zmiešajte dve lyžice medu, ¼ lyžičky škorice a kvapku levanduľového oleja. Nanášajte na pokožku a výsledky uvidíte už po mesiaci aplikovania.
 
Telový peeling
Med zmiešajte s morskou soľou a natrite si ním celé telo. Nechajte pôsobiť ešte 5 minút, stačí dvakrát do mesiaca.
 
Elixír na suché vlasy
Vlasy hydratuje a zabraňuje tvorbe lupín, na kučeravé vlasy môžete použiť med zmiešaný s bielym jogurtom, dodá im lesk a dôležitú výživu.
 
Balzam na pery
Suché a popraskané pery natrite medom a nechajte pôsobiť, obsahuje totiž aminokyseliny, minerály a vitamíny, ktoré pery zvláčnia a vyživia.

píchnutí
 
Štíhla postava
Pre štíhlu postavu si skúste každý deň zmiešať jednu čajovú lyžičku medu so štipkou kurkumy a citrónovou šťavou a užite to. Tento elixír obsahuje antioxidanty, ktoré bojujú  proti voľným radikálom, má antivirotické účinky, ničí hubovité infekcie a tiež reguluje telesnú hmotnosť.

3/5 - (2 votes)