Overte si trvanlivosť kozmetických výrobkov

Aj kozmetické výrobky strácajú kvalitu a menia sa ich vlastnosti, ich používanie po strate trvanlivosti je už len na vlastné riziko. Koledujeme si hlavne o alergickú reakciu, ktorú môže taký prípravok spôsobiť.

krém
 
Krémy
V prípade hydratačných krémov je dôležité, ako často sa dostáva obsah balenia do styku so vzduchom, otvorený je použiteľný iba jeden rok.  Balenie v tube alebo pumpičke má trvanlivosť dlhšiu asi o 6 mesiacov. Krémy s retinolom vydržia o čosi kratšie, ak je vám podozrivá konzistencia krému, už ho nepoužívajte. Oproti tomu záruka na opaľovacie krémy je maximálne tri roky, potom už krém stráca farbu a mení sa konzistencia, čo má vplyv na jeho ochrannú funkciu, teda stráca sa schopnosť ochrany pred UV žiarením.

Séra s vitamínom C
Sú výborným pomocníkom pri omladzovaní pokožky, no používať ich môžete najviac rok. Hlavným znakom, že už sérum nie je v poriadku, je jeho tmavohnedá farba.

Oleje
Suchú tvár výborne zvláčnia a tiež bránia vytváraniu šupiniek na tvári, no po otvorení  ich spotrebujte do jedného roka. Zatuchnutý pach je jasným dôkazom, že výrobok je už po záruke.

Zmatňujúce bázy a mejkapy
V tekutom stave sa dajú používať maximálne rok od otvorenia, tuhé zasa vydržia dlhšie. Pokazený mejkap sa drobí a na pokožke mení farbu a konzistenciu.

Maskary
Tento kozmetický výrobok má dosť krátku trvanlivosť, len šesť až osem týždňov od otvorenia už nespĺňa svoj účel, v styku so vzduchom hustne a vytvárajú sa hrčky.

Linky na oči
Tuhé, teda klasické ceruzky, sú lepšou voľbou, pretože na rozdiel od tekutých ich môžete používať, až kým sa vám neminú. Občas ich len pretrite handričkou s alkoholom kvôli baktériám. Tekuté zas vydržia iba rok, tiež potom vytvárajú nepekné hrčky.

paruky

Lícenky
Doba použiteľnosti je asi 18 mesiacov, po tomto období sa začnú rozpadávať, lebo sa nadmerne vysušia.

Lesky a rúže na pery, tiene na oči
Lojová aróma odhalí stav rúžov, ak ju zacítite, už ich nepoužívajte. Môže to byť asi po roku a pol od otvorenia. Tiene sú zase výrobok s dlhšou trvanlivosťou, asi 2-3 roky, potom sa začnú drobiť, alebo zareagujú vaše oči svrbením a pálením.

Aplikátory a štetce
Materiál, z ktorého sú aplikátory vyrobené, nepatrí medzi trvanlivé, vydrží zhruba rok, potom strácajú pružnosť. Štetce treba čistiť pravidelne, aby ste zabránili usadzovaniu baktérií a potom vám vydržia až do rozpadnutia.

Laky na nechty
Laky začnú po dvoch rokoch hustnúť a môže sa stať, že v ňom spozorujete priesvitnú tekutú hmotu. Vhodné je ich skladovať v chladničke, lepšie držia na nechtoch.

Vône

Parfémy sa vlastne nepokazia, skôr ich celé spotrebujete ako by sa s nimi niečo stalo. V prípade problému menia arómu a budú vám smrdieť.

Kondicionéry a šampóny

Tieto produkty používajte maximálne jeden a pol roka, na problém vás upozorní jeho kyslastý zápach.