Parkovanie

Nestačí len prísť autom normálnou trasou na požadované miesto, treba na tomto mieste, čo najbližšie k cieľu cesty, aj zaparkovať. Parkovanie sa stáva reálnym problémom vo všetkých väčších mestách. Podľa prieskumov 56 % vodičov zaparkuje do 5 minút, no až 18 % trávi v aute hľadaním parkovania v priemere 15 až 30 minút denne. Riadiť dopravu v meste znamená mať systém zložený zo vzájomne komunikujúcich subsystémov a jeden z nich je systém riadenia parkovania.

parkoviště

Parkovanie v praxi
V praxi to funguje tak, že po príchode do cieľa začnete hľadať parkovacie miesto a v prípade neúspechu opisujete okolo cieľa svojej cesty čoraz väčšie kruhy, prípadne rovno idete do lokality, kde viete, že sa vám s veľkou pravdepodobnosťou podarí zaparkovať. Zamysleli ste sa už nad tým aké percento prejdenej trasy tvorí hľadanie parkovacieho miesta? Keby ste išli rovno na miesto vyhradené pre vás, ušetrili by ste čas, pohonné hmoty, a keďže vaše auto by prešlo naozaj len trasu nevyhnutnú na priblíženie sa čo najviac k cieľu cesty, prispeli by ste aj k odľahčeniu premávky v danej oblasti.

parkování

Riešenie problému parkovania
Riešenie problému s vyhľadaním a rezervovaním parkovacieho miesta je na prvý pohľad pomerne jednoduché, stačilo by mať v aute navigáciu napojenú na vyhľadávací a rezervačný systém parkovacích miest. Keďže pri plánovaní trasy zadávate do navigácie ako kľúčový údaj cieľ svojej cesty, inteligentný softvér v navigácii by spolu s cloudovou službou mohli pre vás rovno nájsť a prípadne aj rezervovať parkovacie miesto. Pripojená navigácia má prehľad aj o aktuálnej dopravnej situácii, takže dokáže pomerne presne odhadnúť predpokladaný čas príjazdu. Samozrejme je to riešenie, ale nevieme aký bude odhadovaný čas do cieľa parkovania a ani to koľko by sme zaplatili, ak je to teda platené miesto.
Problematika, ktorá je spojená s parkovacími miestami je v každom meste a preto riešením by malo byť rozšírenie parkovacích miest..

4.2
06