Prevoňajte svoj domov vôňou čerstvého chleba. Kváskujte!

Aj ak sa neveziete na eko, bio, raw vlne, musíte uznať, že vôňa chleba je naozaj úžasná. Máločo sa jej vyrovná, alebo ju dokonca porazí. A ako si ju navodiť doma? Začnite kváskovať. Áno, je za tým aj trochu práce a nejaký ten strávený čas. Výsledkom je však dvojitý úspech, upečený chlieb a tá vôňa!

krajíc chleba

Čo je to kvások?

Je to vlastne spojenie múky, vody a nakoniec aj vzduchu. Kvások je výsledkom ich pôsobeniavyrába sa z neho chlieb, focaccia, bochníky, palacinky, vianočky. Možností je naozaj veľa. Toto doslova zázračné spojenie obsahuje stovky až milióny baktérií. Kvások je živý tým, že sa do neho pridá voda. Tak sa aktivuje činnosť baktérií a toto „cesto“ môže rásť.

Vôňa chleba je vôňa rúk našich starých mám…

V minulosti sa piekol kváskový chlieb bežne skoro v každej domácnosti.Neskôr, ako sa doba menila, menil sa aj spôsob, akým sa chlieb dostával do domácností. Postupne sa upúšťalo od domáceho pečenia. V obchodoch sa predsa dá dostať všetko. Skoro všetko. Chlieb z kvásku v predajniach nájdete len veľmi ťažko aj napriek širokej ponuke. Na jeho výrobu sa nanajvýš podujmú malé rodinné pekárne.
V poslednej dobe kvások zažíva doslova renesanciu. Vznikajú kváskové komunity, blogy, inšpiratívne články, vlogy. Určite aj niekto z okruhu Vašich známych už podľahol vlastnej výrobe chleba, alebo minimálne to vyskúšal. Nemali by ste dlho otáľať a poprosiť známeho o kvások, poprípade si nájsť vlastný na mape kváskovania.

chléb

Vôňa v byte

Nejde o žiadny marketingový ťah. Je to stará overená pravda, že vôňa je pre človeka veľmi dôležitá. Dokáže navodiť pocit pohody, bezpečia, ale aj nepríjemné pocity, ktoré sú s ňou spojené. Ženy viac inklinujú k jemným vôňam, muži majú radi zasa skôr svieže vône. Iné je to však, ak ide o Váš dom, či byt. Ak ste skúšali upiecť chlieb, uvidíte, že nezáleží na pohlaví a každého vôňa práve upečeného chleba ohromí. Domov tak získa ďalší rozmer a jeho obyvatelia, ale aj návštevy budú s láskou spomínať na príjemné a hrejivé pocity spôsobené vôňou Vášho chlebíka.

5/5 - (2 votes)