Spánok a jeho tajomstvá

Bez spánku by sme nemohli existovať. Iste ste už videli filmy, v ktorých mučili ľudí nedostatkom spánku. Tento fakt bol pravdivý. Pri nedostatku odpočinku dochádza k blúzneniu, dokonca k zblázneniu človeka a následne k smrti. V priemere spia ľudia 6 až 9 hodín denne. Pre zdravé fungovanie ľudského organizmu je potrebných aspoň 7 hodín spánku. Kvalitný spánok dosiahnete vďaka prostrediu, v ktorom spíte. Dobre zatemnený priestor bez rušivých elementov ako je zapnutá televízia, alebo mobil blízko hlavy, vám ho umožnia dosiahnuť. Ak vás trápi nespavosť dlhší čas, odporúčame návštevu lekára. V opačnom prípade vám hrozia depresie a iné ochorenia.

postel

Snívaním si telo robí poriadok v hlave. Mozog si triedi zážitky a vnemy, ktoré ho obklopovali celý deň. Spíme hlavne počas noci, lebo tmu potrebuje mozog na vylučovanie melatonínu. Táto látka nám zabezpečuje kvalitu spánku. Zároveň vám predlžuje život a krásu. Najhlbší spánok u človeka nastáva asi 100 minút po zaspatí. Najhlbšie fázy spánku sa nazývajú non – REM a počas nich sa regeneruje mozog a aj celé telo. V tejto fáze môže dôjsť k námesačnosti a hovoreniu zo spánku. Táto fáza je zaujímavá aj tým, že počas nej dochádza k rýchlemu pohybu očí. Je to zaujímavá časť spánku kedy prežívame intenzívne všetko, čo sa udialo počas dňa. Metabolizmus je v tejto fáze vyšší až päťkrát oproti normálu, často dochádza k nelogickým snom, srdce silnešie búcha a dýchanie sa prehlbuje.

spánek

Počas spánku si mozog vie pospájať zážitky a tieto stoja za vytváraním nových spomienok. Získané informácie počas dňa sa upevňujú a vy ich môžete v novom dni využiť. Preto sa vám niekedy počas dňa zdá, že aj keď ste sa učili, nič si nepamätáte a následne po výdatnom spánku sa vám naučené informácie vrátia. Učenie počas noci je veľmi neefektívne, dokonca až o 50 % oproti učeniu cez deň. Okrem mozgovej činnosti spánok regeneruje aj telo. Hoja sa rany, zvyšuje sa imunitný systém a u detí prebieha rast. Pomocou dobrého spánku môžete aj schudnúť. Ak sa dobre vyspíte, iste vás nechytí na druhý deň vlčí hlad.

4/5 - (1 vote)