Fading dúfa, že rozsudok najvyššieho súdu v utorok, ktorý zrušil rozhodnutie predsedu vlády Borisa Johnsona, znamenal veľký krok späť, ako sa zisky libry rozpustili, keď sa investori pripravujú na ešte väčšiu neistotu.
Prvých 24 hodín po tom, ako súd rozhodol, Johnson konal nezákonne v proroguingovom parlamente, keď sa zhromaždil. Ale v stredu vitriolové parlamentné zasadnutie objasnilo, že politická patová situácia nad UK nie je ani zďaleka narušená, čo predznamená, že pre libru a iné britské aktíva je ťažké niekoľko mesiacov.Libra mena.jpg
Pre niektorých správcov peňazí, ako je Kaspar Hense, portfóliový manažér spoločnosti Bluebay Asset Management, je však súdny rozsudok dôvodom, aby sa držal presvedčenia o vzrastajúcej libre. Koncom augusta prepadol svoj dlhodobo medvedí postoj k britskej mene.
Hense, ktorého tím spravuje 60 miliárd dolárov, tvrdí, že trhy predražujú riziko, že Spojené kráľovstvo opustí Európsku úniu bez dohody o odchode, aby sa minimalizovalo ekonomické narušenie.
„Myslíme si, že pravdepodobnosť neobchodovania klesla ešte viac,“ povedal Hense a predpovedal, že libra sa posilní na 85 centov proti euru. Sa obchodovalo na 88,8 penci.
Podľa Betfair Exchange sú teraz kurzy, ktoré sa snažia uzavrieť dohodu s Bruselom, na 5/1 oproti 7/2 minulého týždňa.Britské peniaze.jpg
A šance, že Johnson opúšťa Downing Streetv roku 2019, sa z minulého týždňa zúžili na 2/1. Obchodníci s menami môžu vidieť, že je to pozitívne vzhľadom na jeho ochotu prijať náhly východ, ak nie je možné zabezpečiť obchod.
Na druhej strane, akcia v librách, ktorú Brexitove správy zasielali tri roky, znamená, že aj keď je odvrátený scenár bez obchodov, cesta k tomuto výsledku bude skalnatá.
Po zvýšení o viac ako 5% z trojročného minima pod 1,20 dolárov na 1,2582 dolárov minulý týždeń a objavenia pol centra pri rozhodnutí Najvyššieho súdu sa libra skĺzla späť k 1,23 USD.