Peniaze

Ako už bolo spomínané hore, peniaze sú nutná vec, ktorú využívame každý deň na to, aby sme mohli prežiť a kúpiť si potrebné veci. Bez peňazí si nekúpite dôležité veci ako potraviny, oblečenie, či nezaplatíte nájomné za byt alebo iné náklady spojené s bývaním. Peniaze sú na každom kroku kde sa pohneme. Bez peňazí nemôžte ísť takmer nikde, iba žeby ste sa chceli dať na dobrodružné cestovanie po svete bez peňazí. Rôzne krajiny, rôzne meny. My, Slováci máme menu Euro od 1. januára 2009.

peníze

Euro je menová jednotka a je oficiálnou menou v 19 krajinách Európskej únie z 28 krajín v Európskej únii. Mena Euro je druhá najrozšírenejšia medzinárodne, prvá je americký dolár. Menovú politiku tvorí ECB (Európska centrálna banka), ktorá má svoje sídlo vo Frankfurte nad Mohanom, v Nemecku.
Menu Euro majú aj naši susedia ale iba Rakúsko ako jedine. Z našich dalších susedov má každá krajina inú menu. Poľsko, Ukrajina, Maďarsko a Česko majú svoje vlastne meny.

Mena Euro sa používa v krajinách ako Belgicko, Cyprus, Malta, Nemecko, Francúzsko, Rakúsko, Grécko, Holandsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Írsko, Portugalsko, Španielsko a tak ďalej.
Nominálne hodnoty Eura sú 0,01€ ( jeden cent), 0,02€ (dva centy), 0,05€ (5 centov), 0,10€ (desať centov), 0,20€ (dvadsať centov), 0,50€ (päťdesiat centov), 1€ (jedno euro), 2€ (dve eurá). Toto boli mince. Existujú však aj bankovky a tie sú v hodnotách 5€, 10€, 20€, 50€, 100€, 200€, 500€.
Nad usadením Eura sa začalo pracovať v roku 1990, kedy sa aj upevňovala spolupráca medzi centrálnymi bankami.

mince

V máji 1998 bolo odsúhlasené a schválené Euro. Od roku 2013 je v obehu nová séria bankoviek, eurobankoviek, nazývaná  Európa. Do obehu vo všetkých 17  štátoch sa dostala ako prvá bankovka s nominálnou hodnotou 5€ a bolo to 2. mája 2013.
Pamätáte sa ešte na staré koruny? Hodnota dnešného Eura, v prepočte na koruny je cca 1€ = 30 SK.
Starší občania nášho štátu zvyknú hovorievať, že staré koruny boli pre nich lepšie. To už musí posúdiť každý z nás podľa svojho názoru. Avšak máme tu menu Euro a je oveľa jednoduchšie, keď niekde ideme do inej krajiny, nemusíme si meniť peniaze. To je veľkou výhodou.
Dúfam, že ste sa v tomto článku dozvedeli niečo nové o eurách, a že Vám bol tento článok prínosný.

4/5 - (2 votes)