Vynímali by sa v zväčšenej forme v obývačke, alebo v kancelárii. Mnoho ľudí ale nevníma ich umeleckú krásu. Berie ich iba ako platidlo, ako nutné zlo. Čo je vyobrazené na našich bankovkách? Na jednej strane sú štýly:
- Klasický
- Románsky
- Gotický
- Renesančný
- Barok
- Moderná architektúra
Sú tam okná a brány- symbol vzdelania a otvorenosti. Máme 7 druhov euro bankoviek v rôznych nominálnych hodnotách a 8 mincí, na ktorých je jedna strana rovnaká a jedna je národná.
Zberateľsky zaujímavé sú práve mince. Mnoho ľudí má celé zberateľské albumy. Dá to námahu a čas pozbierať všetky druhy mincí platných v únii. Každá krajina má svoje . Je to určite zaujímavý koníček. Vydávajú sa ešte aj tzv. pamätné mince- to je samostatná kapitola.
Papierové peniaze sa vyrábajú zo špeciálneho papiera, aby neboli ľahko falšovateľné a majú aj mnoho ochranných prvkov. Niektoré z nich nie sú viditeľné obyčajným ľudským okom bez pomôcok.
Každá bankovka má:
- Obrázok
- Hodnotu
- Vodoznak
- Prúžok
- Hologram
- Iné ochranné znaky
Bankovka má na sebe znaky aj pre slabo vidiacich či nevidiacich. Aby hmatom vedeli presne stanoviť hodnotu bankovky, ktorá sa ocitne v ich rukách.
Každým rokom pribúda počet ochranných prvkov- aby sa nedali falšovať a tak zneužívať. Média nás na to vždy upozornia, keď sa niečo zmení. Možno by nemuseli. Nepodávali by tak aj informácie prípadným falšovateľom.
Nie všade sa bankovky môžu tlačiť. Sú presne určené miesta a krajiny, kde sa to deje. Aj mince sa nevyrábajú- nerazia všade. U nás sa robia v Kremnici, ktorá má svoju históriu a bohatú skúsenosť s razením peňazí v rôznych historických obdobiach.
Do kedy peniaze v papierovej forme prežijú? Nenahradia ich iba virtuálne peniaze v bankách. Všade platíme kartami, bankovými prevodmi – nebudeme ich pomaly potrebovať. Stanú sa iba zberateľskou raritou doby?