Gigant streamovacích spoločností  pred nedávnom ohlásil nové systémy predplatného, ktoré používateľov veľmi nepotešili. Ceny sa, prirodzene, zvýšili, a premenovali sa aj jednotlivé balíčky.
Pre tých najnáročnejších vytvorili balíček Ultra za 16,99€ mesačne, ktorý obsahuje v podstate všetko čo sa dá, plus možnosť sledovať na štyroch rôznych zariadeniach súčasne. U zvyšných troch nastala v podstate iba zmena názvu a zvýšenie poplatku. V ponuke teda sú štyri možnosti: Basis za 7,99€ na mesiac, Standard za 10,99€, Premium za 13,99€ a už spomenutý Ultra. Ak teda ste jedným z predplatiteľov a plánujete ním aj zostať, pravdepodobne si budete musieť siahnuť hlbšie do vreciek.netglix.jpg
Prečo Netflix zvyšuje cenu svojich služieb? Aj keď patrí medzi špičku vo svojej oblasti a má azda najviac zákazníkov zo všetkých spoločností poskytujúcich média, konkurencia má a vždy bude mať. Za cieľom neustále ponúkať viac a uspokojovať svoju klientelu, musia rozširovať svoj obsah a práva, čo nie je lacná záležitosť. Preto so zvyšujúcou sa kvalitou a kvantitou prídu aj vyššie náklady.
Našťastie sa však ešte netreba obávať. Zmeny sú už síce platné v Amerike a niektorých štátoch Európy, ale ku nám zatiaľ neprišli. Taktiež sú v rôznych štátoch platby o niečo rozdielne, čiže ak sa k nám zmena predsa len dostane, môže byť nižšia.bankovky.jpg

Konečne aj po česky

A tu sa začínajú tie dobré správy. Netflix sa konečne lokalizoval aj do češtiny. Najali si na to desiatky prekladateľov, a tak teraz obsahujú mnohé filmy a seriály české titulky, niektoré dokonca dabing. Sprístupnené sú aj Slovákom, čo je vcelku prijateľná náhrada za tú slovenskú lokalizáciu, ktorú zrušili už pred vyše rokom. Preklady stále pokračujú a vidieť snahu aj o rozšírenie dabingu v ponuke ich vlastnej tvorby.
Týmto krokom vyhoveli mnohým tým, ktorí buď neovládajú anglický jazyk – v ktorom sú takmer všetky tituly – alebo tým, ktorý si jednoducho film neužijú aj keď je z titulkami a preferujú dabing.
V konečnom dôsledku ide o celkom férové obmenenia. Viac peňazí, za lepšie služby.