Ako navonok pôsobí náš domov?

Niekedy sme na návšteve a cítime sa tak dobre, že nechceme odísť. V iných bytoch je pocit iný a nechcete sa tam už vrátiť. Často si myslíme, že je to všetko o majiteľoch, ale je to vždy tak? A ako nás charakterizuje dom v očiach iných?

obývák

  • Vôňa

 je jedným z primitívnych zmyslov, ktorými sa zvieratá môžu pohybovať vo svete, komunikovať, hľadať jedlo a predpovedať nebezpečenstvo. A hoci nie sme mačky alebo psy, mnohé pocity sú spojené s vôňou. Možno si vôňu neuvedomujeme, ale stále ju vnímame a čítame. Vezmime si napríklad feromóny vylučované telom, necítim ich, ale reagujeme na ne.

  • svetlo

Svetlocitlivé  bunky v očiach zaznamenávajú množstvo svetla vo svete  a vysielajú signál do mozgu. Na základe týchto informácií fungujú  aj naše interné hodiny – rozhodujú sa čo kedy robiť, kedy je čas ísť spať a kedy sa zobudiť. V domoch s veľkými panoramatickými oknami, ktoré majú výhľad na slnečnú stranu, teplé svetlo dáva pocit pokoja, pohody, tepla, je tu túžba zostať bdelý. Ostatné byty sú podobné tmavému otvoru, kde sa aj počas dňa musíte pohybovať v tme. Okná majú visiace  husté závesy, cez ktoré slnečné svetlo nepreniká. V takejto atmosfére sa často objavuje ospalosť, kreatívna a životne dôležitá činnosť sa znižuje. Keď vyjdeme z takého domu na ulicu, cítime sa, ako by sme sa zotavili po dlhej chorobe. Svetlo nutne potrebujeme.

  • Farebnosť bytu.

Farby môžu byť teplé a studené, ľahké a ťažké, nepríjemné alebo upokojujúce. Veru aj farba môže ovplyvniť výkonnosť našich vnútorných systémov.

interiér

  • Čistota a prvý dojem

Vždy venujeme pozornosť tomu, ako je miestnosť čistá. Obrusy na stole, kúsky, cukríky,  poháre, piesok pod nohami pravdepodobne nespôsobujú príjemné emócie. Tašky odpadu, vystavené na obdiv vedľa bytu, tiež nepotešia  ľudí. Snažíme sa o čistotu, pretože vieme, že slabá čistota vytvára vynikajúce podmienky pre reprodukciu baktérií. Vykonávanie čistoty je ochranný mechanizmus, ktorý vám umožní udržať si zdravie.

4.7/5 - (3 votes)