Človek prespí približne tretinu svojho života a preto nie je žiadnym prekvapením, že to v akej posteli a ako kvalitne spíme ovplyvňuje naše bytie. Podľa Feng Shui získate rôznym umiestnením postele rôzne výhody, ale aj nevýhody vplývajúce na váš každodenný život.

Ak si ľahnete do postele a vaše nohy smerujú na sever, ide o umiestnenie:

Sever

Táto svetová strana je často označovaná za stranu smrti (,samozrejme len symbolicky). Je tomu tak preto, lebo u dospelých ľudí podnecuje spánkovú depriváciu a poruchy spánku, oberá o energiu a necháva človeka letargickým či ľahostajným. Paradoxom je, že u detí a seniorov podporuje vyrovnanosť a cez sa tak stanú kľudnými a spokojnejšími.

Severozápad

Toto umiestnenie je prospešné, ak ste v živote nepokojní, či v strese. Otočiť svoju posteľ na severozápad má vyvolať pocit harmónie a pomôcť vám vyrovnať sa s prítomnosťou. Ide o jedno z najprospešnejších umiestnení preto, lebo je vhodné pre všetky vekové kategórie.

yin yan

Západ

Ak hľadáte kvalitný spánok, po ktorom sa zobudíte oddýchnutí a fit, umiestnenie postele smerom na západ je pre vás to pravé. Západ so sebou prináša istú spokojnosť a blaženosť nedeľných rán. Treba sa však mať na pozore, ak sa snažíte v živote začať niečo nové. Táto blaženosť môže ľahko prejsť v lenivosť.

Západ odporúčam najmä ľuďom hľadajúcim pokoj v zabehnutej rutine.

Juhozápad

Tento smer je rovnako prospešný ako severozápad – podporuje pocity vyrovnanosti a zmieru v produktívnom a hektickom dni.

Juh

Rovnako ako sever, ani juh nie je najlepšou možnosťou čo sa týka umiestnenia vašej postele. Obe strany sú si pólmi a sú obklopené veľkou energiou. Juh podnecuje hádavosť a duševnú nerovnováhu, najmä v partnerskom živote. Ak zažívate s partnerom nepokojné obdobie, zvážte zmenu umiestnenia postele smerom na juhozápad, západ, či severozápad.

Tejto svetovej strane sa radšej vyhýbajte.

Juhovýchod

Smerovanie postele na juhovýchod sa odporúča najmä ľuďom, ktorí majú problém v komunikácii, či s úzkosťou a stresom. Podporuje lepšie prúdenie energie, zvyšuje kreativitu, nabáda k zlepšeniu komunikácie a vedeniu aktívnejšieho života.

Východ

Ak vám nohy v posteli smerujú k východu, znamená to, že v spánku je podporovaná vaša kreativita, ambicióznosť a súkromný aj kariérny rozvoj. Je to umiestnenie vhodné hlavne pre mladých ľudí a ich nové začiatky – malé aj veľké.

Ak ste sa presťahovali, hodláte požiadať o povýšenie, založiť rodinu, či máte strach z nového šéfa, posuňte vaše lôžko tak, aby smerovalo na východ.

Severovýchod

Je protikladom juhovýchodu – stojí za častými zlými snami, stresom a úzkosťou. Vynáša na váš povrch vaše silné (kladné aj záporné) emócie, s ktorými sa budete vyrovnávať len s ťažkosťami. 

 

Najlepšie je teda v spánku smerovať na severozápad, západ, juhozápad, juhovýchod a východ. Je lepšie sa vyhnúť severu. Umiestnenie na severovýchod a juh nie je najšťastnejšou voľbou.

feng shui spalna

Svetová strana, na ktorú je vaša posteľ situovaná, však nie je jediným faktorom, ktorý treba zohľadniť. Dôležité je tiež dbať na to, aby čelo lôžka nesmerovalo priamo ku dverám, či vchodu do miestnosti. Ten totiž neustále prepúšťa prúdy energií a tým znemožňuje, aby si človek oddýchol. Ak viete, vyhnite sa tiež tomu, aby bola vaša posteľ priamo oproti šatníku, či skrini, ktorá pokrýva celú stenu. Ak to inak nejde a posteľ takto umiestnite, na noc šatník zatvárajte – zabránite tak toku rušivých energií. (Treba pamätať na to, že všetko živé aj neživé má svoju energiu a úložné priestory ňou teda prekypujú.)