Mnohí ľudia si pod pojmom „ortopedický matrac“, predstavujú jeden konkrétny produkt. V skutočnosti to však takto nie je. Za ortopedický, môžeme označiť každý matrac, ktorý disponuje vlastnosťami, ktoré majú pozitívny vplyv na našu chrbticu. Preto nemusí byť úplne jednoduché, vybrať si ten správny.

Žena sediaca na posteli, s vankúšom v ruke.jpg

Aké vlastnosti musí spĺňať ortopedický matrac

Aby sme mohli matrac označiť za ortopedický, musí v prvom rade poskytovať nášmu telu dokonalú oporu. To znamená, že by nemal vyvíjať na telo žiadny protitlak. Na druhej strane však musí byť dostatočne pevný, aby sa mohla chrbtica, počas spánku, nachádzať v prirodzenej polohe. Pozitívom je aj vysoká bodová elasticita a ergonomické zóny.

Aký typ matraca vybrať

Za vyslovene ortopedické, môžeme určite označiť pružinové taštičkové matrace. Na rozdiel od tých, ktoré majú vo vnútri len pružiny, majú mnohé výhody. Pružiny sú umiestnené v samostatných látkových vrecúškach, vďaka čomu sa tlak vášho tela rovnomerne rozloží. Obyčajným pružinovým matracom, nemôžeme ortopedické vlastnosti uprieť taktiež. Problém je však v spojených pružinách. Ak si na ne totiž ľahnete, pod váhou vášho tela, sa stlačia všetky pružiny, takže dôjde k prepadnutiu celého tela. V neposlednom rade, taštičkové matrace majú omnoho vyššiu nosnosť. Preto sú vhodné aj pre ľudí trpiacich nadváhou.

Izba s posteľou s bielym matracom.jpg

Druhou možnosťou sú matrace z pamäťovej peny. Nemýľte si však tie z klasickej PUR, teda polyuretánovej peny. Pamäťová pena má schopnosť prispôsobiť sa vášmu telu, najmä vašej chrbtici. Taktiež vám poskytuje dostatočnú oporu, a to bez spomínaného protitlaku. Obyčajná pena tieto vlastnosti nemá, preto matrace vyrobené z tohto materiálu nie sú úplne najlepšou voľbou pre ľudí trpiacich bolesťami chrbtice. Pokiaľ by ste sa predsa len rozhodli pre takýto kúsok, snažte sa vyberať z kategórie tvrdších matracov.