Rab je deviatym najväčším ostrovom v Chorvátsku a druhým najbližším ostrovom pre Slovákov. Prvým je Krk. Dostaneme sa naň kompou z prístavu Jablanac, ktorá premáva v pravidelných a častých intervaloch. Počas lodného transportu sa kocháme nádherným tmavomodrým krištáľovo čistým morom. Čakáme, že zbadáme niečo zaujímavé, napríklad vrak lode, ale na to si treba počkať až počas výletov. Určite sa oplatí nejaký absolvovať.


přístav

Po vylodení pocítime závan vône maggi. Vonia to presne ako obľúbené dochucovadlo Slovákov. Vyrastá vo veľkých trsoch a nachádza sa všade navôkol.
Prechádzame nehostinnou krajinou a hovoríme si, že tu sa hádam ani zemiaky pestovať nedajú. Táto oblasť nie je chvalabohu pridlhá a čoskoro vchádzame do prvej časti ostrova, ktorá sa volá Barbat. Po stranách lícujeme apartmánové domy, obchodíky a začínajúce „hostinné“ prostredie. Barbat je však stále kľudný, tichší a domov tu nie je veľa. Rozrastá sa veľmi pomaly.

Po chvíli vojdeme do najľudnatejšieho mesta Banjol. Má zhruba 2000 obyvateľov. Domy sú postavené pozdĺž hlavnej cesty a vedú až k moru z jednej strany, z druhej sa ťahajú do kopcov. Všade samá zeleň a more na dosah. Banjol má aj hlavný prístav, kde kotvia lode.

Absolvujeme prechádzku promenádou, navštevujeme obchodíky a pozrieme si staré mesto. Sú tu hradby, kostoly a príjemný stredomorský vzduch.
Najobľúbenejšie pláže sú Pudarica a Jelena, obe majú prevažne kamenistý povrch. More je priezračné.

ostrov

Prechádzame celým ostrovom, až sa objavíme na jeho opačnom konci. Táto oblasť sa volá Lopar a je stvorená pre rodiny s deťmi. Pláže sú tu výlučne piesočnaté a vstup je pozvoľný. Nechýbajú ďalšie obchody, či večerný život.
Na záver netreba vynechať najvyšší vrch ostrova, ktorý sa týči vo výške 408 m n. m. – Kamenjac. Tu si dáme skvelé vychladené pivo Osječko, pokocháme sa nádherným výhľadom na všetky strany ostrova a pomaly sa vraciame späť. Mimochodom, hore sa môžete aj ubytovať, nachádza sa tu menší penzión.
Domov sa vraciame rovnakou cestou, opäť nás sprevádza vôňa maggi a blížime sa ku kompe. Čochvíľa príde.