Môj dom – môj hrad

Nie, tento článok nie je o budovaní nejakej umelej národnej hrdosti, typu ja som Slovák, kto je viac… Poďme sa pozrieť na seba samých, čo je pre nás naším domovom, naším hradom.

srub

Krajina bohatá na rôznorodosť

V prvom rade zamerajme svoj pohľad na pestrosť prírody. Od širokých a veterných plání Podunajskej nížiny, cez vysoké hory stredného a severného Slovenska, až po husté lesy najvýchodnejších častí republiky. A nesmieme zabudnúť na planiny, horské doliny, hojnosť riek a zveri. O tom však podrobnejšie niekedy inokedy.
Ďalšiu rôznorodosť však môžeme pozorovať na umení, kultúre a zvykoch jednotlivých regiónov. Na tak malej ploche územia sa zmestilo toľko rôznej kultúry a jazykových variácií, že je to priam fascinujúce. Pestrosť krojov, tradícií. Prejdeme niekoľko desiatok kilometrov a ocitneme sa v úplne inom svete!

folklor

Ako sa vnímajú jednotlivé kultúry vzájomne?

Toto je na Slovensku najzábavnejšie. Kde prídeme, či na stred, na východ, juh, sever, či západ, všade to majú domáci jasno. My sme tí s najsprávnejším presvedčením a vy ste tí divní.
A ešte jeden samostatný región je Bratislava. Pokiaľ nie si z Bratislavy, si sedlák a nevieš o živote nič.
No nie je to krásne a originálne? Na východe Slovenska pokiaľ nemáš ten správny prízvuk, si na smiech. Ale veď nevadí, zasmejme sa spolu. Každý sa predsa môže cítiť byť pánom na svojom území.

Korene sú dôležité

Ešte jednú vlastnosť my Slováci máme. Radi zapúšťame korene a vytvárame bezpečné domovy. Zatiaľ čo niektoré národnosti rady cestujú a počas života zmenia niekoľkokrát miesto a spôsob života, my máme radi vernosť a stabilitu. A to aj napriek často nevhodným podmienkam na život.  Neodradia nás ani zlé poveternostné podmienky, ťažká životná situácia. Svoj kraj často neopustíme ani kvôli vidine lepšieho zárobku. Možno hrozí, že budeme za prácou dlho a ďaleko cestovať, ale kde máme korene, tam je náš domov.