V posledných rokoch pribúda stále viac ľudí trpiacich nejakou formou alergie buď na trávy, na prach či na potraviny, a práve to podnietilo vedcov k tomu, aby sa zamerali na skonštruovanie pomocníkov v domácnostiach so zreteľom na elimináciu alergénov, v tomto prípade kontaminácia ide o vysávače.

ochrana

Čistiť treba všetko
Človek, trpiaci alergiou, má problémy aj v domácom prostredí, no ani dodržiavanie základných hygienických zásad niekedy nestačí na to, aby ste tieto prejavy zmiernili. Absolútnu čistotu však dosiahnuť nie je jednoduché, vysávanie prachu patrí k základným úkonom pri upratovaní. Nejde však len o podlahu, ale vysávať je nutné aj pohovky, matrace, postele, žalúzie či dokonca steny. Klasický vysávač mnohokrát na dokonalé vyčistenie nestačí, pretože prevažná časť alergénov jeho filtrom iba preletí a rozplynie sa vo vzduchu. Ten potom opäť dýchame. Dnes už na trhu nájdete vysávače určené špeciálne pre alergikov a rozoznáte ich podľa vlastností a označenia.

Podrobný popis je dôležitý
Označenie „antialergický“ alebo „ pre alergikov“, ktoré sa na niektorých nachádza, automaticky zvyšuje cenu tohto výrobku, no aby ste zbytočne nemíňali peniaze, čítajte dôkladne všetky priložené popisy a štítky. Zamerajte sa hlavne na výšku účinnosti zachytávania nečistôt, za čo je zodpovedný kvalitný filter. Vo všeobecnosti sa za najúčinnejšie považujú vodné filtre, ktoré tým,že obsahujú vodu dokážu zachytiť mikroorganizmy aj tie najmenšie čiastočky prachu, ale to neznamená, že vysávač s iným ako vodným filtrom nie je dostatočné účinný.

koště

Okrem vody aj UVC lampy
Prístroje s antibakteriálnou funkciou pracujú na rôznych princípoch. V niektorých sú zakomponované UVC čistiace lampy, ktoré okrem toho, že alergény nasajú, celé prostredie bytu aj prirodzene dezinfikujú. Zničia roztoče, pele, plesne či prach a vírusy, a toto je najideálnejšia voľba pre všetkých, ktorí trpia nielen alergiami, ale aj chronickou nádchou či ekzémom.
Preto je načase starý vysávač vymeniť za modernejší, lebo po rokoch aj filtre strácajú potrebné vlastnosti.