Patchwork

Patchwork je technika šitia, pri ktorej sa využívajú malé kúsky rôznofarebných látok, vystrihnutých do všelijakých geometrických tvarov a potom zošitých do jedného celku, ktorý môže tvoriť napríklad poťah na vankúše, obrusy, módne doplnky alebo deky.

kabelka

Z Európy až do Ameriky
Túto techniku začali využívať domácnosti v Európe už v 11. storočí. Najprv sa osvedčila pri šití posteľných prikrývok, keď jednoduché jednofarebné plátno skúšali zošívať do všelijakých geometrických tvarov a následne aj dekoratívne prešívať a postupom času sa z európskeho kontinentu preniesla aj do Ameriky, až sa z toho stala tradícia.

Rozvoju napomohla hospodárska kríza
Rozmach tohto spôsobu výroby predmetov bol hlavne počas veľkej hospodárskej krízy, znamenal istú možnosť využitia aj starého oblečenia bez zvyšku, keďže všetkého bol nedostatok a ľudia boli nútení šetriť v každej oblasti života. Patchwork sa tak zaslúžil aj o rozšírenie spoločenského života, pretože pri práci sa stretávali väčšinou ženy, spoločne pracovali na výrobe prikrývok a to bola zároveň aj možnosť porozprávať sa, prípadne si vymeniť názory či rady na najrôznejšie problémy.
Postup pri výrobe nie je zložitý. Motívy môžu byť geometrické, to je klasika alebo si každý môže vytvoriť svoje vlastné návrhy.

jehla

Veľa pomôcok nepotrebujete
Na zhotovenie patchworku toho nemusíte mať veľa, na úvod vám postačí správna niť a ihla, dobrú službu urobí aj naparovacia žehlička, ak budete potrebovať prežehliť švy a vyrovnať látku. Ďalej si pripravte kruhový rám, špendlíky, včelí vosk a určite sa vám zíde aj párač stehov. No ak si trúfate aj na náročnejšie vzory, potom oceníte rezačku, šablónu a podložku. Najbežnejšie sa využívajú látky rôznych farieb a vzorov, kombinácie úplne odlišných je priam nutné, aby bolo viditeľné geometrické riešenie. Miešanie károvaných, bodkovaných, pásikavých a medzi nimi kvetovaných motívov je pre tento spôsob šitia charakteristické. Látky na túto techniku by mali byť stredne pevné, tkané, aby boli dostatočne poddajné. Pred začatím práce je vhodné si všetky látky preprať v horúcej vode a potom prežehliť. Na predmety, ktoré by mali držať svoj tvar, je dobré použiť vatelín, čo je mäkká vlnitá látka a plní funkciu akejsi výstuže, vkladá sa medzi vrchnú a spodnú látku ako výplň.

V súčasnosti si už môžete zabezpečiť aj špeciálne látky, určené presne na túto techniku, kovové či plastové šablóny aj šijacie stroje. A opäť vznikajú kluby šitia patchworkovou technikou už aj na Slovensku, a teda ak máte záujem o tento koníček, bez váhania sa zapojte.

CategoriesNezařazené