Skúsime si dať taký menší návod, ako postupovať, aby sme sa dostali k vysnívanej postave.

výživa

Nejde len o to mať krásnu postavu bez faldíkov, ide predsa len o niečo viac. Zásadným dôvodom by malo byť naše zdravie a fyzická kondícia. Vďaka tomu sa vyhneme diabetu, vysokému krvnému tlaku, upchávaniu ciev, dne a mnohým ďalším strašiakom dnešnej doby. Ako vidíte, nestačí si len povedať, chcem schudnúť!

S bežnými potravinami je to možno jednoduchšie, než sa zdá.
Ukážeme si niekoľko pravidiel, ktoré povedú k stálej váhe.

1) Jedlo pravidelne a vo viacerých dávkach denne
Naše telo potrebuje živiny v menších dávkach a to počas celého dňa. Najvyššie 5-6x denne. Čoskoro si tak zvykne na postupné čerpanie energie a nebude mať tendenciu vytvárať si tukové zásoby.

2) Zdravý úbytok = pol kilogramu týždenne
Pre stabilné váhu je dôležité, aby k chudnutiu dochádzalo pomaly, ideálne 0,5 kg tuku týždenne. Zo začiatku sa môže stať, že poklesne aj svalová hmota, to sa ale časom samo zrovná.

3) Koľko energie denne naše telo potrebuje?
To je veľmi individuálna záležitosť a odvíja sa od bazálneho metabolizmu jedinca. Bazálny metabolizmus označuje také množstvo energie, ktoré telo potrebuje k tomu, aby samo o sebe správne fungovalo. U žien to býva zhruba 5000 kJ denne, u mužov 6000 kJ. Smerodajná je tiež fyzická aktivita počas dňa.

dieta

ľahká matematika
§ Chudnutie: príjem § Udržanie váhy: príjem = výdaj
§ Priberanie na váhe: príjem> výdaj

4) Pestrá strava je základ
Váš jedálniček musí byť pestrý a obsahovať správny pomer živín: sacharidy, bielkoviny aj tuky, najlepšie v pomere 60:10:30. Ďalej je potrebné dbať na príjem vitamínov, minerálnych látok, vlákniny alebo stopových prvkov. Najčastejšou chybou je nadmiera sacharidov, ktoré dodajú energiu len na krátku chvíľu a potom už nás zase láka chladnička.

5) Hlavným doplnkom je pohyb
Nie je potrebné lámať rekordy v posilňovni alebo skúšať práve maratón. Stačí len správna aktivita zameraná na rizikové partie, kde chcete ubrať centimetre a spevniť postavu. Ideálne by ste sa mali hýbať 3x týždenne po dobu 40 minút a striedať aeróbne a anaeróbne aktivity. V mnohých prípadoch vám v začiatkoch veľa pomôže skúsený inštruktor alebo tréner.
Cesta k vášmu cieľu nie je nijako zložitá, len je potrebné konečne začať a vytrvať.
ýdaj